Tajuplná iluze o Indii

Indie je exotika se vším všudy. Pro Čechy zvlášť, protože přece cokoliv je z ciziny je lepší než co je doma:) A čím dál, tím líp. A taky je to móda přece, kdo nebyl v Indii není IN. Je to tam plný mudrců co ti řeknou jak máš žít a zasvětěj tě do toho prastarýho, takovýho toho, no… učení, přece. Yoga, meditace, a ták, prostě tě úplně vyladí. A Beatles tam byli taky.

 

foto R.P.

Nejezděte do Indie – tam to nenajdete.

Jak Indové hledali Zezulku

V době, kdy se Josef Zezulka pohyboval na České duchovní scéně, byla Indie taky v kurzu. Byla hluboká totalita a sehnat jakoukoliv duchovní literaturu bylo prakticky nemožné a cestovat do zahraničí bylo jen snem vyvolených. Číst knihy a překlady Františka Drtikola, poslouchat Eduarda Tomáše a další patřilo k významným duchovním dobrodružstvím své doby. Lidé se pod vlivem Theosofie, Antroposofie, Rosenkruciánů, Křesťanských mystiků či dalších směrů a myšlenkových proudů zajímali o různá duchovní cvičení. Rostl zájem o yogu a podařilo se uskutečnit několik cest do Indie a dokonce přivést i Indy i do ČR.

 

Do Prahy tak přijel jistý Ind, jogín a chtěl mluvit s tím, kdo zná smysl života, poněvadž Indové ho neznají. (Jak to bylo se dočtete v knize: ZEZULKA, Josef. ODPOVĚDI: 1976 – 1982. 2014 ISBN: 978-80-85238-46-4)

 

Lidé se pochopitelně Zezulky na Indii ptali, jak by ne, a odpovědi máme zaznamenány v knihách, nahrávkách a vzpomínkách žáků. Zezulkovy myšlenky, jsou často jasné a stručné, vždy bez příkras a iluzí, tak mrkněte jak ladí s Indickým menu – v článku je poznáte snadno.

Indové smysl života neznají.

Brahman business

Na duchovní touhy a iluzorní představy západu umí Indie odpovědět a odpovědí je Brahman business a četná centra duchovní komerce. Bělovlasí a bělovousí staříci jako z pohádky nebízejí své služby na každém rohu, nu dnes už vlastně ani nic nenabízí, jen z turistů mámí peníze. Rupie neberem, jen dolary, ale zato můžeš platit kartou! Kdo by to byl řekl, že se do bederní roušky vejde i online platební terminál?

Guru a Zasvěcení

Indie je plná různých guru od velmi zajímavých přes úsměvné až po naprosto katastrofální. K opravdu hodnotným a rovnovážným se lze dostat stěží, navíc je nutné umět tu hodnotu poznat:)  V lepším případě tak získáte instantní zasvěcění do čehokoliv, v horším případě vám bude chvíli skvěle a pak hodně špatně, ale vyváznete jen s rozčarováním. Beatles mohou vyprávět. Těžší případy, které si nějaký ten guru navázal energeticky na sebe, končí taky třeba schizofrenií a doživotním umístěním v blázinci, …v lepším případě smrtí. Nekecám.

 

Zcela v ústraní pak žije pár nositelů hlubokého poznání, kteří velkou měrou drží naši dobu v rovnováze, ale o tom někdy jindy:)

 

Máte-li dobrého průvodce místního nebo vnitřního (ideálně oba dva) můžete se mnoha katstrofám s přehledem vyhnout:) Ani tak však nemáte vyhráno. Indie je skvělá iluzionistka:) a ráda překvapí.

Vzhůru na Puju!

S dobrým průvodcem se například můžete přímo zúčastnit hinduistických obřadů, kterým se říká Puja. Dechberoucí monumentální kamenné chrámy, do nebe se tyčící věže – gópury, hrající všemi barvami a všude desítky a stovky věřících. Zaplatíš, dostaneš požehnání, zaplatíš víc, jdeš první na řadu. Ve větších chrámech mají pro tento účel zřízeny speciální koridory vymezené silným ocelovým zábralím, jako pro dobytek. Vědí proč, i tak je každoročně při obřadech několik lidí ušlapáno.

Duchovní služba a léčení má být vždy zdarma.

Dej víc!

Když zaplatíš nejvíc, můžeš být přímo u kněžiště. Je to težko popsatelný zážitek. Největší davy, které jste asi zažili jsou procházkou růžovým sadem. Vedro, nedýchatelný težký vzduch, zpocená polonahá těla, ženy samozřejmě zahalené, všechno lepí, ve vzduchu pot, pachy obětin, koření, spalovaných bylin, všudypřítomný dým. Obrovská nevyzpytatelná energie davu přítomných dynamisovaná obřadníky a obětníky (knežími) s pomocí ohně, manter, zpěvů, bubnů, činelů, trubek atd. Obrovská energie chrámu jako takového a k tomu obrovské množství obětované hmotné energiie – oleje, másla, mléka, kokosů a dalších potravin (miliony lidí nemají co jíst). Tohle Evropané neznají ani náznakem, je to typicky Mega-Indické. Najdete i jiná místa a obřady, naprosto klidné a meditativní a nebo taky ještě mnohem divočejší ohnivé uctívání Šivy a bohyně Kálí.

 

Obětiny

Žádné symbolické obětinky, žádné milé košíčky vděčnosti s pár zrnky rýže, kousky ovoce a květů s vonnou tičinkou jak je známe třeba z hinduistického Bali. Tady se jede na množství. V podlaze jsou kanály, kde pod vašima nohama odtéká to co bylo při obřadu prolito. Buďte rádi, tady to zrovna není krev, ale jinde také může být. Nechci strašit, ale z dostupných zdrojů vyplývá, že kravavé zvířecí oběti pro bohyni Kálí se nedějí jen v horách na severu jednou za čtyři roky, ale rok co rok na mnoha místech. Někde jsou dokonce obětovány děti (několik stovek ročně).

Vyber si svého boha

Systém hiduistické víry je velmi komplikovaný i pro hinduisty, každý se kloní k nějakému vlastnímu komplexu bohů, bohyň – arechetypů vlastností a vlastností vlastností… Často se říká kolik hinduistů tolik soukromých náboženství. Zkuste tenhle systém pochopit a po dlouhém studiu budete stále na začátku a s hlavou bolavou. Zkuste to procítit a zažijete takový zmatek a chaos všech vlivů od harmonických až po vražedně destrukční, že vám to rozvibruje srdce a obrátí žaludek:) Ano, ke zdroji se dá vždy dopracovat, ale zde je téměř nemožné prokousat se horou iluzí, nánosů a deformovaných učení.

Šiva ničitel

Šiva mlátička, Šiva míchačka… jak říkají zasvěcení. Tohle božstvo – archetyp má mnoho podob a jen málo z nich je konstruktivních. Ale zato všechny silné a silové! Možná kdysi byl i Šivou obnovitelem, ale teď je to roztočená míchačka všech vlivů a směrů, všeho dobrého a zlého, starého a nepochopeného, vířivý tanec všeho dohromady. Tahle mlátička tě vezme, nejdřív s tebou poorá a pak tě rozseká do ohnivě pálivého guláše. Každému po chuti.

 

Někdo si asi myslí, že když už tak konečně pomalinku odcházíme z té Kalijugy (Temný věk, který je v hinduistickém cyklickém pojetí dějin ten nejnižší ze čtyř věků vývoje světa, a končí degenerací lidí, úpadkem a úplným zničením) je potřeba to pořádně roztočit s bohyní Kálí (Černá) a jejím protějškem Šivou. (Ne že by byl bílej, jen k ní patří)

 

 

 

Tak než se budete zase modlit to zpěvné Om Namah Shivaya proveřte si prosím k čemu se tím ladíte a co tím posilujete. Nic proti Hinduistům ani Šivaistům, jsou úžasní a zapálení pro svou věc a jistě mají ke své víře své důvody a nachází v ní své vlastní obsahy a rozměry. Nic proti Šivovi, to není kluk, kterýho byste si chtěli rozhněvat:) Kdo si libuje v ničení, destrukci a hrubé síle, pro toho je to jistě správná volba! Ne náhodou je obří socha Šivy umístěna i na nádvoří (nechvalně) proslulého částicového urychlovače CERN (čerň).

Černo černá magie

Běžné jsou zde obřady proti nepřátelům. Když máš peníze, můžeš si je zaplatit třeba na rok dopředu a každý den budou placení kněží vysílat energii proti tvým nepřátelům. Svou magii podpoří hmotnými objetinami, které sis zaplatil a je to. A tohle se děje právě teď. Nemyslete, že je to malá síla a nikdy nepodceňujte sílu vlivu. Kdo maže ten jede, právo silnějšího, už chybí jenom figurky woo-doo.

 

Smutné je, když si tohle platí hledající žák J.Z. Jistě každý zná duchovní zákonitost, že léčitel nikdy nesmí myslet na druhého ve zlém a že duchovní služba musí být vždy zdarma. Síla vlivu a karmické vazby však jsou silnější a nové učení je obráceno proti jeho podstatě. Energie a nemalé finanční prostředky slepě věřících jsou tak použity na úhradu obřadů vyvěrající z deformovaného učení.

 

Vyspělý člověk nikdy nesáhne k černé magii.

Léčivé síly jsou kladné, když je kladný postoj léčitele, ale mohou být i záporné a velmi škodlivé, kdyby léčitel myslel na druhého člověka ve zlém. TO SE NIKDY NESMÍ STÁT.

ZEZULKA, Josef. PŘEDNÁŠKY I. 2006 ISBN: 80-85238-23-3

Duchovní ochrana

Pravá duchovní ochrana není tvořena magíí směřovanou dle vůle jedince. Duchovní ochrana se nedá koupit a není nikdy namířena proti nikomu, je pro život, pro lásku, jednotu a rovnováhu. Vychází přirozeně z rovnováhy života, vyspělosti, pevnosti, stability, vnitřní čistoty a síly člověka. (Více o duchovní ochraně doporučuji přečíst na konci modré knížky ZEZULKA, Josef. PŘEDNÁŠKY I. 2006 ISBN: 80-85238-23-3)

 

Indové jsou krásní

Máš takového učitele, jekého si zasloužíš

Opravdový duchovní učitel rozpozná svoje karmické dluhy a nezamotává do svých vazeb žáky a hledající.

Opravdový učitel rozpozná možnosti žáků a nedává v šanc jejich zdraví a životy. Nehází své ovečky do největších duchovních peřejí, když ještě nezvládly ani „malý Český rybník“

Opravdový učitel zná hodnotu učení a sílu vlivů. Zachovává čistotu a rovnováhu, ke které vede žáky. Je smutné přihlížet míchání nové čisté duchovní nauky se starou a deformovanou – obrazně řečeno míchání nové kaše se shnilou a plesnivou.

Najdeme-li pak učení, o kterém víme, že je správné, pak je nejvýše nutné odpoutat se od starého a chybného, aby jeho vliv, pěstovaný a zesílený lidstvem dlouhou dobu, nám přes naše podvědomí nezkresloval vědomí.

ZEZULKA, Josef. ODPOVĚDI. 2014 ISBN: 978-80-85238-46-4

Miluju Indii

Aby bylo jasno, miluju Indii. Je to skvělá holka. Ale co by to bylo za lásku, kdyby nebyla postavena na pochopení, porozumění a citové zkušenosti. To by byla jen slepá nekritická zamilovanost. Najdete tu nádherné lidi, nemyslím jen vnějškově:), lidi citlivé a intuitivní. Najdete tu hodně naivity, slepé víry, fanatismu a zároveň hodně pochopení, soucitu, lidské blízkosti, pokory a radosti. V největší chudobě tu uvidíte ty nejzářivější úsměvy a nejhlubší pohledy.

 

Mnoho tváří Indie

Indie je nádherná a ošklivá, voňavá a páchnoucí, barevná a šedá, mnhovrstevnatá a prvoplánová, hluboká a plytká, duchoví a materialistická, stará a nová, lákavá a odpudivá, inspirativní a odstrašující, laskavá a krutá zároveň. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna, je totiž nekonečně Indická.

Láska je jen hlubší a hlubší pochopení.

Duchovní vlivy

Ctít odlišnou nauku neznamená se do ní zaplést, nebo jí dokonce propadnout. Je velký omyl a iluze, domnívat se, když se účastním desítek obřadů, že vše pochopím, a že nejsem pod vlivem toho všeho, že se mne ty vlivy a jejich důsledky netýkají. Je to jako myslet si, když jsem po uši v bahně, že vylezu čistý🙂

Poznávej vlivovou oblast svoji i okolních přátel. Nerozvírej svoje srdce, emoční dění, nevhodným, i když třeba dobrým lidem, kteří jsou nežádoucí ve vlivové oblasti, to znamená deformováni vývojově.“

ZEZULKA, Josef. Zásady duchovní cesty.

Iluze pramenící z krásných fragmentů dávné minulosti

V Indii v dávné minulosti, tak jako v jiných zemích, žili vyspělí duchové, a do dnešní doby se nám zachovaly fragmenty krásného učení. Dnes však můžeme být svědky toho, kam až může dostředivě deformovaná filosofie zajít. Původní směřování – „já jsem každý“ bylo převráceno do hledání jen Já a pracování pouze na svém vývoji. A tak se hledá osvícení, cvičí odpoutání a izolování od světa a od reality, praktikuje dosahování iluzorních stavů, samádhí, nirvány a podobně. Hledání vlastního prospěchu bez ohledu a na úkor druhých je korunováno kupováním odpusků – obětin a obřadů aby se člověk vyhnul své karmě nebo si ji aspoň zlepšil – ať to stojí co to stojí.

 

I proto můžeme být obzvláště v Indii svědky bezmezného přelidnění a naprosté destrukce životního prostředí a přírody. Původně rovnovážný systém byl vychýlen a zůstal jen magicko-obřadní kult „braní a dávání“ vytvářející „sítě vazeb“ všech zúčastněných, ze kterých těží především entity na vrcholku pyramidy.

 

Z palmových listů, které nám tu zanechaly před tisíci lety vyspělé bytosti, se dnes snaží deformovaná kultura těžit a finančně obohatit. Duchovní služba má být vždy zdarma – avšak za duchovní obřad v rámci čtení palmových listů si kněz často řekne až o desetitisícové částky!

 

Né náhodou se i Zezulka vyjadřoval o Indii … „Indové smysl života neznají“ a svým posluchačům odpovídal .. „nejezděte do Indie, tam to nenajdete“!   (Více o Zezulkovi a jeho pohledu na Indii čtěte ZDE)

 

Současná Indie a její kultura tak dost možná spěje ke svému konci, ještě nedávno byla většina populace vegetariány a mobilní a wifi sítě byly výjimkou. V současné době zasáhl i Indii masivní konzumní způsob života. Kvůli změně stravování a elektromagnetickém záření, navýšení dopravy atd. tak lidé ztrácejí svoje intuitivní schopnosti a specifickou sounáležitost, která tuto přelidněnou společnost držela v podivuhodné životaschopné rovnováze. Následky těchto změn tak mohou být katastrofální a to nejen pro Indii…

Připravujeme pokračování…