JSME TO, CO ŽIJEME! 5 postřehů pro zdravý a harmonický život

01. 01. 2019

Art of Being by Alex Zdimal

Náš život tvoříme tím, jak žijeme, myslíme, jakou stravu přijímáme a jaké přátele si vybíráme, to vše nás ovlivňuje a určuje, kým jsme. Je tedy jenom na nás, kým se rozhodneme být, a jak náš život naplníme.

 

Z vlastní zkušenosti si dovolím uvést pár postřehů pro spokojený a zdravý život, který je nejlepší prevencí před veškerými nemocemi.

 

 

Mentální a niterná hygiena

Myšlenka je vibrace a tak je velmi důležité, jak uvažujeme, čemu věnujeme svoji energii a pozornost, s kým se stýkáme a zda-li je naše myšlení v rovnováze. Myšlenková a niterná hygiena je základ harmonického bytí. Umět si vyčistit hlavu, ať už sporty, relaxačními meditačními metodami nebo hudbou umožňuje našemu tělu lepší rekonvalescenci z každodenního pracovního náporu, stresu atd.

 

Myšlenka či samotný pocit mohou být tak silné, že často jsou i přímou příčinou nemoci. Obezřetní bychom měli být i v tom, s kým trávíme čas a jako kvalitou tento člověk přemýšlí a žije, čímž nás přímo i nepřímo ovlivňuje. Je dobré vždy dbát i na to, komu rozevíráme své myšlenkové a emoční pole.

 

foto A.Ž.

 

Spěte jak medvědi

Spánek a odpočinek jsou zcela zásadní pro doplnění vitálních sil. Pro kvalitní spánek můžeme udělat mnoho tím, že budeme usínat v prostředí bez rušivých vlivů, jako je světlo a světelný smog, nepřirozené zvuky, mobilní a wifi záření atd. Je velmi důležité spát při otevřeném okně pro lepší okysličování organismu a také velmi doporučuji vypínat wifi, mobilní telefony, veškeré světelné zdroje a další elektronické přístroje. (více článek o elektrosmogu zde: http://umenibyti.cz/prispevek/elektrosmog-negativni-dusledky-mobilniho-zareni-na-zdravi/ )

 

foto A.Ž.

 

Co je vlastně jídlo?

Základem je bezmasá strava obsahující vitální síly, tedy čerstvá a právě utržená. Je velký omyl dnešní doby, že klade hlavní důraz na hmotnou složku potravy (kalorie, složení a látky obsažené v potravě). Přirozená strava je co nejméně upravovaná ( a to jak tepelně, tak chemicky a bez umělých přísad), která vyrostla v přirozeném prostředí na slunci. Jakákoli tepelná úprava prvotní surovinu vždy (více či méně) zdeformuje a připraví o vitální sílu. Nejvíce nezdravé jsou uzeniny (tedy i párky) a potraviny upravené vysokými teplotami (kůrka na chlebu atd), pražením a smažením.

(více článek o vegetariánství zde: http://umenibyti.cz/prispevek/vegetarianstvi-2/ )

 

foto A.Ž.

 

Pohyb, pohyb, pohyb!

Přirozeností lidského druhu je pohyb. Kdybychom žili v harmonii s přírodou, náš život by byl mnohem vyváženější. Pohyb by byl přirozenou součástí našich životů při zajišťování obživy. Tím, že jsme však už dávno harmonii a kontakt s přírodou a jejími cykly ztratili, je třeba dorovnávat mentální pracovní činnost často sedavého zaměstnání pohybem. Nejzdravějším pohybem je chůze – ideálně bosky, na čerstvém vzduchu v lese tak, aby jsme přirozeně nabírali vitální síly matičky země, které jsou stejně důležité jako vitální síly, které nabíráme harmonickým dechem či hmotnou stravou. Velkou službu našemu zdraví také uděláme pravidelným otužováním.

 

foto A.Ž.

 

Doplňky chtěné i nechtěné

Naše společnost je denně vystavována nepřirozeným umělým chemickým látkám (jedům), farmaceutikám, hormonům, alkoholu, atd. Tyto látky jsou vždy velkou zátěží pro organismus. Často si už ani neuvědomíme, kde všude jsou obsažené. Nejvíce nebezpečné jsou samozřejmě v potravinách a upravované vodě, sprchových gelech, zubních pastách, pracích a čistících prostředcích, parfémech, oblečení a tam, kde jsou v přímém kontaktu s naší kůží či tělem.

 

Chemické i jiné látky (kovy, plasty atd.) jsou dnes bohužel obsažené i ve vzduchu, v mikročásticích, které dýcháme, stejně tak jako v půdě a potravinách a v mnohých stavebních materiálech. Je tedy velmi těžké, ne-li nemožné, těmto látkám uniknout. Lidské tělo je však geniální mechanismus, který je schopen mnohé napravit, pokud k tomu má základní stavební látky a prostředky, jako je především čistá voda, živá strava s vitálními silami a pohyb…

 

Některé látky však už díky nerovnováze prostředí samozřejmě není možné přirozeně získat, a tak je téměř nutné mu jako doplněk stravy dodat základní prvky, jako jsou: magnezium (hořčík), vitamín D, skupinu B (zejméně B 12) a další neméně důležité prvky. Výborným zdrojem minerálů (ve stopovém množství) je himalajská sůl. Rovněž velmi doporučuji dodávat jód. Tyto prvky již dnes bohužel nelze získat přirozenou cestou a tak je nutné kvalitními přírodními doplňky takto tělu dodat.

 

foto A.Ž.

 

 

Tak jako vždy, nejdůležitější ovšem je, aby každý vnímal, naslouchal vlastnímu tělu a sám přemýšlel. Při alespoň malé snaze je vždy možné zjistit, co tělo potřebuje. Každý z nás je naprosto unikátní a specifická bytost vyžadující jiný koktejl skládající se z životních událostí, myšlenek, vlivů, přátel, jídla, doplňků a osudových projevů.

 

foto A.Ž.